Objaśnienie KS 2.2.1:Dostosowanie czasu (Poziom A)
W skrócie
- Cel
- Użytkownicy mają wystarczającą ilość czasu na wykonanie zadań.
- Co zrobić
- Pozwól użytkownikom wyłączać, dostosowywać lub przedłużać limity czasowe.
- Dlaczego to jest ważne
- Osoby z niepełnosprawnościami mogą potrzebować więcej czasu na wykonanie czynności.
Intencja
Intencją tego kryterium sukcesu jest zapewnienie użytkownikom z niepełnosprawnościami odpowiedniej ilości czasu na interakcję z treściami internetowymi, gdy tylko jest to możliwe. Osoby z niepełnosprawnościami, na przykład niewidome, słabowidzące, z upośledzeniem zręczności i ograniczeniami poznawczymi, mogą potrzebować więcej czasu na czytanie treści lub wykonywanie funkcji, takich jak wypełnianie formularzy internetowych. Jeśli funkcje internetowe są zależne od czasu, niektórym użytkownikom będzie trudno wykonać wymagane czynności przed upływem limitu czasu. Może to spowodować, że usługa będzie dla nich niedostępna. Zaprojektowanie funkcji, które nie są zależne od czasu, pomoże osobom z niepełnosprawnościami odnieść sukces w wykonywaniu tych funkcji. Zapewnienie opcji wyłączania limitów czasowych, dostosowywania ich długości lub żądania większej ilości czasu przed upływem limitu czasu pomaga użytkownikom, którzy potrzebują więcej czasu niż oczekiwano, pomyślnie wykonać zadania. Opcje te są wymienione w kolejności, która będzie najbardziej przydatna dla użytkownika. Wyłączenie limitów czasowych jest lepsze niż dostosowywanie długości limitów czasowych, co jest lepsze niż żądanie dłuższego czasu przed upływem limitu czasu.
Każdy proces, który odbywa się bez inicjacji użytkownika po określonym czasie lub okresowo, jest limitem czasowym. Obejmuje to częściowe lub pełne aktualizacje treści (na przykład odświeżenie strony), zmiany treści lub wygaśnięcie okna, w którym użytkownik może zareagować na prośbę o wprowadzenie danych.
Obejmuje także treści, które rozwijają się lub aktualizują w tempie przekraczającym możliwości użytkownika, aby je przeczytać i/lub zrozumieć. Innymi słowy, animowana, poruszająca się lub przewijana treść wprowadza ograniczenie czasowe dotyczące możliwości odczytania treści przez użytkownika.
To kryterium sukcesu zasadniczo nie ma zastosowania, gdy treść się powtarza lub jest zsynchronizowana z inną treścią, o ile informacje i dane można regulować lub w inny sposób podlegają kontroli użytkownika. Przykłady ograniczeń czasowych, dla których to kryterium sukcesu nie ma zastosowania, obejmują przewijany tekst, który się powtarza, napisy i karuzele. Są to sytuacje, które obejmują ograniczenia czasowe, ale treść jest nadal dostępna dla użytkownika, ponieważ ma kontrolę dostępu do niej, jak określono w 2.2.2 Pauza, zatrzymanie, ukrycie.
W niektórych przypadkach nie jest jednak możliwa zmiana limitu czasowego (na przykład w przypadku aukcji lub innego wydarzenia w czasie rzeczywistym) i dlatego dla takich przypadków przewidziano wyjątki.
Treść, która działa w oparciu o licznik czasu, nie musi być regulowana czasowo, jeśli istnieje alternatywa, która nie opiera się na liczniku czasu. Na przykład aplikacja internetowa, taka jak klient poczty e-mail, powiadamia o nadejściu nowej wiadomości e-mail z wiadomością tymczasową (np. wiadomością toastową) w prawym dolnym rogu interfejsu, a wiadomość znika po 5 sekundach. Użytkownicy mogą zidentyfikować nadejście wiadomości e-mail za pomocą innych sposobów, takich jak przeglądanie skrzynki odbiorczej, więc zniknięcie wiadomości nie wyznacza limitu czasowego na ich zdolność do ustalenia, czy dotarła nowa poczta. Jeśli użytkownik nie ma innego sposobu na odkrycie tych samych informacji (lub wykonanie tej samej funkcji), wówczas każda wiadomość będzie musiała spełniać to kryterium sukcesu, aby zapewnić użytkownikom wystarczającą ilość czasu na dostęp do informacji.
Uwagi dotyczące limitów czasowych serwera
- Czasowe przekierowania serwerów można znaleźć poniżej w sekcji Typowe awarie.
- Nieograniczone czasowo przekierowania serwera (np. kody odpowiedzi 3xx) nie mają zastosowania, ponieważ nie ma limitu czasowego: działają natychmiast.
- To kryterium sukcesu ma zastosowanie wyłącznie do limitów czasowych określonych przez samą treść. Na przykład, jeśli w celu uwzględnienia kwestii związanych z bezpieczeństwem uwzględniono ograniczenie czasowe, uznaje się, że zostało ono określone w treści, ponieważ ma stanowić część prezentacji i interakcji w przypadku tej treści. Limity czasowe określone zewnętrznie w stosunku do treści, na przykład przez oprogramowanie użytkownika lub czynniki właściwe Internetowi, nie podlegają kontroli twórcy i nie podlegają wymogom zgodności WCAG. Limity czasowe ustalane przez serwery WWW powinny być pod kontrolą twórcy/organizacji i są uwzględniane. (Mogą mieć zastosowanie również kryteria sukcesu 2.2.3, 2.2.4 i 2.2.5 .)
- Na podstawie doświadczenia klinicznego i innych wytycznych wybrano dziesięciokrotną wartość domyślną. Na przykład, jeśli użytkownik ma 15 sekund na reakcję i naciśnięcie przełącznika, 150 sekund wystarczy, aby prawie wszyscy użytkownicy mogli nacisnąć przełącznik, nawet jeśli mają problemy.
- Wartość 20 sekund również opierała się na doświadczeniu klinicznym i innych wytycznych. 20 sekund na naciśnięcie „dowolnego przełącznika” wystarczy prawie wszystkim użytkownikom, w tym osobom ze spastycznością. Niektóre poniosłyby porażkę, ale inne poniosłyby porażkę przez cały czas. Wymagany jest rozsądny okres na złożenie wniosku o więcej czasu, ponieważ arbitralnie długi czas może w przypadku niektórych aplikacji stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Na przykład w przypadku kiosków lub terminali używanych do transakcji finansowych dość często zdarza się, że ludzie wychodzą bez wylogowania się. To sprawia, że są bezbronni wobec tych, którzy znajdujących się za nimi. Zapewnienie długiego okresu bezczynności przed zapytaniem, a następnie umożliwienie danej osobie wskazania swojej obecności może narazić terminale na nadużycia. Jeśli nie ma żadnej aktywności, system powinien zapytać, czy użytkownik tam jest. Następnie powinien poprosić o wskazanie, że dana osoba tam jest („naciśnij dowolny klawisz”), a następnie poczekać wystarczająco długo, aż prawie każdy odpowie. W przypadku „naciśnięcia dowolnego klawisza” wystarczyłoby 20 sekund. Jeśli dana osoba wskaże, że nadal jest obecna, urządzenie powinno przywrócić użytkownika dokładnie do stanu, który istniał przed zadaniem pytania.
- Jako górną granicę przyjęto 20 godzin, ponieważ jest to czas dłuższy niż cały dzień czuwania.
W przypadkach, gdy czas nie jest wymogiem wewnętrznym, ale zapewnienie użytkownikom kontroli nad wydarzeniami zaplanowanymi w określonym czasie unieważniłoby wynik, osoba trzecia może kontrolować limity czasowe użytkownika (na przykład przyznając podwójny czas na test).
Zobacz też 2.2.3: Bez ograniczeń czasowych.
Korzyści
- Osoby z niepełnosprawnością fizyczną często potrzebują więcej czasu na reakcję, pisanie i ukończenie czynności. Osoby słabowidzące potrzebują więcej czasu na zlokalizowanie rzeczy na ekranie i przeczytanie. Osoby niewidome korzystające z czytników ekranu mogą potrzebować więcej czasu na zrozumienie układu ekranu, znalezienie informacji i obsługę elementów sterujących. Osoby z ograniczeniami poznawczymi lub językowymi potrzebują więcej czasu na czytanie i zrozumienie. Osoby niesłyszące i posługujące się językiem migowym mogą potrzebować więcej czasu na przeczytanie informacji wydrukowanych w formie tekstowej (dla niektórych może to być drugi język).
- W sytuacji, gdy tłumacz języka migowego może przekazywać treści dźwiękowe użytkownikowi niesłyszącemu ważna jest również kontrola nad limitami czasowymi.
- Osoby z trudnościami w czytaniu, ograniczeniami poznawczymi i trudnościami w uczeniu się, które mogą potrzebować więcej czasu na przeczytanie lub zrozumienie informacji, mogą zyskać dodatkowy czas na przeczytanie informacji, zatrzymując ich treść.
Przykłady
- Witryna internetowa korzysta z limitu czasowego po stronie klienta, aby chronić użytkowników, którzy mogą odejść od komputera. Po pewnym czasie bezczynności strona internetowa pyta, czy użytkownik potrzebuje więcej czasu. Jeśli nie otrzyma odpowiedzi – upłynie limit czasu.
- Strona internetowa zawiera pole, które automatycznie i naprzemiennie aktualizuje najnowsze nagłówki. Istnieje kontrolka interaktywna, która pozwala użytkownikowi wydłużyć czas między aktualizacjami nawet dziesięciokrotnie w stosunku do domyślnego. Sterowanie odbywa się za pomocą myszki lub klawiatury.
- Strona internetowa zawiera animację zawierającą tekst pojawiający się i znikający. W niektórych przypadkach tekst przewija się po ekranie, a w innych jest wyświetlany tylko przez krótki czas, zanim zniknie w tle. Na stronie znajduje się przycisk pauzy, dzięki któremu użytkownicy, którzy mają problem z przeczytaniem tekstu zanim zniknie, będą mogli go przeczytać.
- W przypadku aukcji obowiązuje limit czasu, w którym użytkownik może złożyć ofertę. Ponieważ termin dotyczy wszystkich użytkowników, którzy chcą licytować na konkretny przedmiot, przedłużanie terminu dla jednego konkretnego użytkownika byłoby niesprawiedliwe. Dlatego też dla tego rodzaju działań wymagany jest limit czasowy, a to kryterium sukcesu nie wymaga przedłużenia, dostosowania ani dezaktywacji limitu czasu.
- Strona internetowa do zakupu biletów daje użytkownikowi dwie minuty na potwierdzenie zakupu, zanim miejsca zostaną zwrócone do ogólnej puli. Ponieważ bilety na takich stronach mogą szybko się wyprzedać, dłuższe przetrzymywanie biletu może zniweczyć charakter strony, więc jest to przypadek, w którym czas jest kluczowy i nie można go przedłużyć bez unieważnienia aktywności. Jednak witryna w jak największym stopniu przenosi proces z okresu krytycznego czasowo, na przykład umożliwiając użytkownikom podanie niezbędnych informacji, takich jak imię i nazwisko, metoda płatności itp., przed wejściem w etap krytyczny czasowo.
- Witryna zakupu biletów daje użytkownikowi dwie minuty na potwierdzenie zakupu wybranych miejsc, ale ostrzega użytkownika, gdy jego czas dobiega końca i pozwala użytkownikowi przedłużyć ten limit kilka razy za pomocą prostej czynności, takiej jak kliknięcie przycisku „Przedłuż przycisk limitu czasu”.
Techniki
Każdy numerowany element w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w sekcji „Inne techniki”.
Techniki wystarczające
Wybierz poniżej sytuację, która pasuje do Twojej treści. Każda sytuacja obejmuje techniki lub kombinacje technik, które są znane i udokumentowane jako wystarczające w danej sytuacji.
Sytuacja A: Jeśli istnieją ograniczenia czasowe sesji:
Sytuacja B: Jeśli limit czasu jest kontrolowany przez skrypt na stronie:
- Zapewnienie użytkownikowi możliwości wyłączenia limitu czasu
- Zapewnienie użytkownikowi możliwości ustawienia limitu czasu na 10-krotność domyślnego limitu czasowego
- Zapewnienie skryptu, który ostrzega użytkownika, że limit czasu wkrótce wygaśnie ORAZ Umożliwienie użytkownikowi przedłużenia domyślnego limitu czasowego
Sytuacja C: Jeśli istnieją ograniczenia czasowe na czytanie:
- G4: Umożliwienie zatrzymania treści i wznowienie jej od miejsca, w którym została wstrzymana
- G198: Zapewnienie użytkownikowi możliwości wyłączenia limitu czasu
- SCR33: Użycie skryptu do przewijania treści i zapewniania mechanizmu do jej wstrzymywania
- SCR36: Zapewnienie mechanizmu umożliwiającego użytkownikom wyświetlanie ruchomego, przewijanego lub automatycznego aktualizowania tekstu w statycznym oknie lub obszarze
Błędy
Poniżej wymieniono typowe błędy, które Grupa Robocza WCAG uważa za niespełnienie tego kryterium sukcesu.
- F40: Niespełnienie kryterium sukcesu 2.2.1 i 2.2.4 z powodu zastosowania przekierowania meta z limitem czasu
- F41: Niespełnienie kryterium sukcesu 2.2.1, 2.2.4 i 3.2.5 z powodu zastosowania meta refresh w celu przeładowania strony
- F58: Niespełnienie kryterium sukcesu 2.2.1 z powodu stosowania technik po stronie serwera do automatycznego przekierowania stron po upływie limitu czasu
Kluczowe pojęcia
jeżeli taki element zostanie usunięty, może to całkowicie zmienić informację lub funkcjonalność treści, a informacja i funkcjonalność nie mogą zostać osiągnięte w inny sposób, zapewniający zgodność