Objaśnienie KS 1.4.5:Obrazy tekstu (Poziom AA)
W skrócie
- Cel
- Użytkownicy zawsze mogą dostosować sposób prezentacji tekstu
- Co zrobić
- Nie używaj obrazów tekstu
- Dlaczego to jest ważne
- Użytkownicy nie mogą zmieniać wyglądu tekstu na obrazach
Intencja
Intencją tego kryterium sukcesu jest zachęcenie autorów korzystających z technologii, które są w stanie osiągnąć pożądaną domyślną prezentację wizualną, do umożliwienia osobom, które wymagają określonej wizualnej prezentacji tekstu, dostosowania prezentacji tekstu zgodnie z potrzebami. Dotyczy to osób, które wymagają tekstu w określonym rozmiarze czcionki, kolorze pierwszego planu i tła, rodzinie czcionek, odstępach między wierszami lub wyrównaniu.
Jeśli autor może użyć tekstu, aby uzyskać ten sam efekt wizualny, powinien przedstawić informacje jako tekst, a nie jako obraz. Jeśli z jakiegokolwiek powodu autor nie może sformatować tekstu, aby uzyskać ten sam efekt, efekt nie zostanie rzetelnie przedstawiony w powszechnie dostępnych programach użytkownika lub użycie technologii spełniającej to kryterium zakłóciłoby spełnienie innych kryteriów, takich jak 1.4.4, wówczas można użyć obrazu tekstu. Obejmuje to przypadki, w których określona prezentacja tekstu jest niezbędna dla przekazywanych informacji, takie jak próbki typów, logotypy, branding itp. Obrazy tekstu mogą być również używane w celu użycia określonej czcionki, która nie jest szeroko rozpowszechniona lub do której autor nie ma prawa redystrybucji, albo w celu zapewnienia, że tekst będzie antyaliasowany we wszystkich programach użytkownika.
Obrazy tekstu mogą być również używane tam, gdzie użytkownicy mogą dostosować obraz tekstu do ich wymagań.
Definicja obrazu tekstu zawiera uwagę: „Uwaga: Nie dotyczy to tekstu znajdującego się na obrazie, w którym ważna jest inna treść wizualna.” Przykładami takich obrazów są wykresy, zrzuty ekranu i diagramy, które wizualnie przekazują ważne informacje nie tylko za pomocą tekstu.
Techniki spełniania tego kryterium sukcesu są takie same jak w kryterium sukcesu 1.4.9, z tym wyjątkiem, że muszą być stosowane tylko wtedy, gdy prezentację wizualną można osiągnąć za pomocą technologii, których używa autor. W przypadku kryterium sukcesu 1.4.9 wystarczające techniki byłyby stosowane tylko wtedy, gdy użytkownik może dostosować dane wyjściowe.
Zobacz także 1.4.9: Obrazy tekstu (bez wyjątku).
Korzyści
- Osoby słabowidzące (które mogą mieć problemy z odczytaniem tekstu pisanego konkretnym krojem rozmiarem i/lub kolorem czcionek).
- Osoby z problemami ze śledzeniem wzrokowym (które mogą mieć problemy z odczytaniem tekstu z zachowaniem autorskich odstępów między wierszami i/lub wyrównaniem).
- Osoby z problemami poznawczymi, które wpływają na czytanie.
Przykłady
- Stylizowane nagłówki
- Zamiast używać obrazów bitmapowych do prezentowania nagłówków o określonej czcionce i rozmiarze, autor używa CSS, aby osiągnąć ten sam wynik.
- Dynamicznie generowane obrazy
- Strona internetowa używa skryptów po stronie serwera do prezentowania tekstu jako obrazu. Strona zawiera elementy sterujące, które pozwalają użytkownikowi dostosować rozmiar czcionki oraz kolory pierwszego planu i tła wygenerowanego obrazu.
- Cytat
- Strona internetowa zawiera cytat. Sam cytat jest przedstawiony jako tekst pisany kursywą, wcięty od lewego marginesu. Imię osoby, której przypisany jest cytat, znajduje się poniżej cytatu z 1,5-krotnym odstępem wiersza i jest głębiej wcięte od lewego marginesu. CSS służy do pozycjonowania tekstu; ustawiania odstępów między wierszami; a także wyświetlania rodziny czcionek, rozmiaru, koloru i dekoracji tekstu.
- Elementy nawigacyjne
- Strona internetowa zawiera menu łączy nawigacyjnych, które zawierają zarówno ikonę, jak i tekst opisujący ich cel. CSS służy do wyświetlania rodziny czcionek tekstu, rozmiaru i kolorów pierwszego planu i tła, a także odstępów między łączami nawigacyjnymi.
- Logo zawierające tekst
- Witryna internetowa zawiera logo organizacji w lewym górnym rogu każdej strony internetowej. Logo zawiera logotyp (tekst jako część lub całość logo). Wizualna prezentacja tekstu ma zasadnicze znaczenie dla tożsamości logo i jest dołączona jako obraz gif, który nie pozwala na zmianę cech tekstu. Obraz ma alternatywę tekstową.
- Reprezentacja rodziny czcionek
- Strona internetowa zawiera informacje o konkretnej rodzinie czcionek. Zastąpienie rodziny czcionek inną czcionką zniweczyłoby cel prezentacji. Prezentacja jest dołączona jako obraz jpeg, który nie pozwala na zmianę charakterystyki tekstu. Obraz ma alternatywę tekstową.
- Przedstawienie listu
- Strona internetowa zawiera przedstawienie oryginalnego listu. Przedstawienie listu w oryginalnym formacie jest niezbędne do przekazywania informacji o okresie, w którym został napisany. List jest dołączony jako obraz gif, który nie pozwala na zmianę cech tekstu. Obraz ma alternatywę tekstową.
- Symboliczne znaki tekstowe
- Formularz umożliwia użytkownikom wprowadzanie bloków tekstu. Formularz zawiera wiele przycisków, w tym funkcje do stylizacji tekstu i sprawdzania pisowni. Niektóre przyciski używają znaków tekstowych, które nie tworzą sekwencji wyrażającej coś w języku naturalnym. Na przykład „B”, aby zwiększyć wagę czcionki, „I”, aby pisać tekst kursywą i „ABC”, aby sprawdzić pisownię. Symboliczne znaki tekstowe są dołączane jako obrazy gif, które nie pozwalają na zmianę cech tekstu. Przyciski mają alternatywy tekstowe.
- Konfigurowalne ustawienia czcionek w obrazach tekstu
- Witryna internetowa umożliwia użytkownikom określenie ustawień czcionek, a wszystkie obrazy tekstu w witrynie są następnie udostępniane na podstawie tych ustawień.
Powiązane zasoby
Zasoby służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie należy traktować ich jako zaleceń.
- CSS Web fonts (Czcionki internetowe CSS)
- Weblog comments: WebKit now supports CSS @font-face rules (Komentarze na blogu: WebKit obsługuje teraz reguły CSS @font-face)
- Creating Cross Browser Compatible CSS Text Shadows (Tworzenie cieni tekstowych CSS zgodnych z różnymi przeglądarkami)
- CSS and text (CSS i tekst)
Techniki
Każdy numerowany element w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w sekcji „Inne techniki”.
Techniki wystarczające
- C22: Użycie CSS do kontrolowania wizualnej prezentacji tekstu
- C30: Użycie CSS do zastępowania tekstu obrazami tekstu i zapewniania przełączników interfejsu użytkownika
- G140: Oddzielanie informacji i struktury od prezentacji, aby umożliwić prezentację w różny sposób
- PDF7: Wykonywanie rozpoznawania OCR zeskanowanego dokumentu PDF w celu uzyskania rzeczywistego tekstu
Techniki pomocnicze
Chociaż nie jest to wymagane do uzyskania zgodności, należy rozważyć następujące dodatkowe techniki, aby zwiększyć dostępność treści. Nie wszystkie techniki mogą być stosowane lub byłyby skuteczne we wszystkich sytuacjach.
Techniki CSS
- C12: Określanie rozmiarów czcionek za pomocą procentów
- C13: Określanie rozmiarów czcionek za pomocą nazw rozmiarów
- C14: Określanie rozmiarów czcionek za pomocą jednostek em
- C8: Użycie właściwości letter-spacing CSS do kontrolowania odstępów w słowach
- C6: Pozycjonowanie treści za pomocą znaczników strukturalnych
Kluczowe pojęcia
czcionki, wielkość, kolor i tło mogą być ustawione
jeżeli taki element zostanie usunięty, może to całkowicie zmienić informację lub funkcjonalność treści, a informacja i funkcjonalność nie mogą zostać osiągnięte w inny sposób, zapewniający zgodność
język stosujący kombinację gestów dłoni i ramion, mimiki twarzy i pozycji ciała, w celu przekazania informacji.
język mówiony, pisany lub język migowy (znaków zarówno wizualnych, jak dotykowych) służący do komunikowania się między ludźmi.
Uwaga
Zobacz także język migowy.
tekst, który jest renderowany w postaci nietekstowej (np. jako grafika) w celu uzyskania określonych efektów wizualnych
Uwaga
Nie dotyczy to tekstu znajdującego się na obrazie, w którym ważna jest inna treść wizualna.
takie przedstawienie danych przez oprogramowanie dostawcy, które pozwala różnym programom użytkownika, w tym technologiom wspomagającym, odczytać i przedstawić daną informację w sposób, jakiego potrzebuje użytkownik
oprogramowanie umożliwiające pobieranie i przeglądanie treści internetowych
sprzęt i oprogramowanie, które działa jako program użytkownika lub współdziała z popularnymi programami użytkownika, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami niezbędne funkcjonalności, wykraczające poza możliwości oferowane przez popularne programy użytkownika;
Uwaga
Funkcjonalności zapewniane przez technologie wspomagające obejmują alternatywny sposób prezentacji treści (np. mowa syntetyczna lub powiększenie obrazu), alternatywne sposoby wprowadzania danych (np. za pomocą głosu), dodatkowe mechanizmy nawigacji i orientacji oraz przekształcania treści (np. w celu uczynienia tabel bardziej dostępnymi).
Uwaga
Technologie wspomagające często przekazują informacje i dane do standardowych aplikacji za pośrednictwem specjalnych API.
Uwaga
Rozróżnienie pomiędzy popularnymi programami użytkownika a technologiami wspomagającymi nie jest oczywiste. Wiele popularnych programów użytkownika posiada różne rozwiązania wspomagające osoby z niepełnosprawnościami. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że popularne programy użytkownika są ukierunkowane na szerokie i zróżnicowane grupy odbiorców, zarówno z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności. Natomiast technologie wspomagające skierowane są do wąskiej grupy odbiorców z określonymi rodzajami niepełnosprawności. Wsparcie świadczone za pomocą technologii wspomagających jest zatem bardziej wyspecjalizowane i nakierowane na odbiorcę z konkretnymi potrzebami. Popularne programy użytkownika mogą dostarczać technologiom wspomagającym niezbędne funkcjonalności, takie jak pobieranie treści internetowych z obiektów programowych lub odwzorowanie kodu do postaci przyjaźniejszej dla tych technologii.
- lupy ekranowe i inne programy wspomagające czytanie wzrokowe, używane przez osoby z niepełnosprawnościami wzroku, percepcyjnymi i innymi związanymi z korzystaniem z druku, pozwalające na zmianę czcionki, jej rozmiaru, odstępów, koloru oraz na synchronizację głosu z tekstem itp., w celu poprawienia czytelności wyświetlanego tekstu i obrazów;
- czytniki ekranu, używane przez osoby niewidome do odczytu treści tekstowych za pomocą mowy syntetycznej lub brajla;
- programy przetwarzające tekst na mowę syntetyczną, używane przez niektóre osoby z niepełnosprawnościami poznawczymi, językowymi i trudnościami w nauce w celu przekształcenia tekstu w mowę syntetyczną;
- programy rozpoznające mowę, używane przez niektóre osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi;
- specjalne klawiatury, używane przez osoby z niektórymi niepełnosprawnościami fizycznymi, które symulują standardową klawiaturę (w tym klawiatury specjalne wyposażone we wskaźniki nagłowne, przełączniki, urządzenia „wciągnij/dmuchnij” (sip-and-puff) i inne specjalne urządzenia do wprowadzania danych);
- specjalne wskaźniki, używane przez osoby z niektórymi rodzajami niepełnosprawności fizycznych w celu symulowania kursora myszy i naciskania przycisków.
ciąg znaków, który można programowo określić, gdzie ciąg ten wyraża coś w języku naturalnym