Idź do treści

Objaśnienie KS 1.3.5:Określenie pożądanej wartości (Poziom AA)

W skrócie

Cel
Wypełnianie formularzy jest łatwiejsze
Co robić
Użyj kodu, aby wskazać cel typowych danych wejściowych, jeśli pozwala na to technologia.
Dlaczego to jest ważne
Niektóre osoby z niepełnosprawnością poznawczą mogą nie rozumieć celu danych wejściowych na podstawie samej etykiety.

Intencja

Celem tego kryterium sukcesu jest zapewnienie, że cel danych wprowadzanych w formularzu gromadzącym informacje o użytkowniku można określić programowo, tak aby programy użytkownika mogły wyodrębnić i przedstawić ten cel użytkownikom korzystającym z różnych modalności. Programowe zadeklarowanie konkretnego rodzaju danych oczekiwanych w danym polu ułatwia wypełnianie formularzy, zwłaszcza osobom z zaburzeniami poznawczymi.

Odpowiednie widoczne etykiety i instrukcje mogą pomóc użytkownikom zrozumieć cel pól wprowadzania danych, ale użytkownicy mogą skorzystać z tego, że pola, które zbierają określone typy informacji, są renderowane w sposób jednoznaczny, spójny i ewentualnie dostosowany do różnych modalności - albo poprzez domyślne ustawienia w ich programie użytkownika, albo za pomocą technologii wspomagających.

W przypadku niektórych pól formularza atrybut type oferuje już sposób na ogólne określenie przeznaczenia pola formularza, na przykład input type="tel", input type="email" lub input type="password". Są to jednak tylko bardzo szerokie kategorie, opisujące typ oczekiwanych danych, ale niekoniecznie ich cel, zwłaszcza w odniesieniu do pól formularza specyficznych dla użytkownika. Na przykład type="email" wskazuje, że pole jest przeznaczone na adres e-mail, ale nie wyjaśnia, czy celem jest wprowadzenie adresu e-mail użytkownika, czy adresu e-mail innej osoby.

To kryterium sukcesu definiuje typy celów wejściowych komponentów interfejsu użytkownika, określone w sekcji 7 zalecenia WCAG 2.2, które muszą być określane programowo. Jeśli cele wprowadzania danych przez użytkownika istnieją i jeśli technologia to umożliwia, cel pola musi być identyfikowalny programowo.

Atrybut autouzupełniania HTML akceptuje tylko określoną liczbę dobrze zdefiniowanych stałych wartości. Pozwala to na bardziej szczegółową definicję lub identyfikację celu niż atrybut type, na przykład poprzez umożliwienie autorowi określenia konkretnego typu nazwy: Nazwa (autocomplete="name"), Pierwsze imię (autocomplete="given-name"), Nazwisko rodowe (autocomplete="family-name"), a także Nazwa użytkownika (autocomplete="username") i Pseudonim, nazwa ekranowa (autocomplete="nickname").

Przyjmując i zmieniając przeznaczenie tej wstępnie zdefiniowanej taksonomii definicji, programy użytkownika i technologie wspomagające mogą teraz przedstawiać cel danych wejściowych użytkownikom w różnych modalnościach. Na przykład technologie wspomagające mogą wyświetlać znajome ikony obok pól wprowadzania danych, aby pomóc użytkownikom, którzy mają trudności z czytaniem. Ikona tortu urodzinowego może być wyświetlana przed polem formularza z autocomplete="bday" lub ikona telefonu przed polem formularza z autocomplete="tel".

Oprócz zmiany przeznaczenia tej taksonomii, gdy technika atrybutu autoucomplete jest używana do spełnienia tego kryterium sukcesu, przeglądarki i inne programy użytkownika mogą sugerować i „autouzupełniać” odpowiednią treść poprzez automatyczne uzupełnianie tych pól na podstawie wcześniejszych danych wejściowych użytkownika przechowywanych w przeglądarce. Definiując bardziej szczegółowe definicje typowych celów wejściowych, na przykład „Urodziny” (autocomplete="bday"), przeglądarki mogą przechowywać spersonalizowane wartości dla każdego z tych pól (data urodzin użytkownika). Użytkownik jest zwolniony z konieczności wpisywania informacji i może zamiast tego potwierdzić lub, w razie potrzeby, zmienić wartość pola, co jest znaczącą korzyścią dla użytkowników z problemami z pamięcią, dysleksją i innymi niepełnosprawnościami. Ponieważ wartości autouzupełniania są niezależne od języka, użytkownicy, którzy mogą nie być zaznajomieni z tekstem używanym do wizualnej identyfikacji pól wprowadzania użytkownika (etykieta), mogą nadal konsekwentnie identyfikować ten cel ze względu na ustaloną taksonomię terminów.

Jeśli pole formularza akceptuje dwa różne typy celu wejściowego (jak w przypadku połączonych pól nazwy użytkownika / adresu e-mail użytkownika), a zastosowana technologia nie pozwala na zdefiniowanie wielu wartości celu, ważne jest podanie jednej lub drugiej wartości lub całkowite pominięcie określenia celu wejściowego.

Gdy program użytkownika i technologia wspomagająca będą obsługiwać inne formaty metadanych, schematy metadanych, takie jak WAI-Adapt: Symbols Module mogą być używane dodatkowo lub zamiast atrybutu autouzupełniania HTML w celu określenia celu pól formularza. Mogą również obsługiwać automatyczne adaptacje, które identyfikują i dopasowują etykiety wejściowe dostarczone przez autora do zdefiniowanych słowników lub symboli, które są używane zamiast tego do etykietowania danych formularza.

Korzyści

  • Osoby z niepełnosprawnościami językowymi i związanymi z pamięcią lub niepełnosprawnościami, które wpływają na funkcje wykonawcze i podejmowanie decyzji, korzystają z automatycznego wypełniania danych osobowych przez przeglądarkę (takich jak imię i nazwisko lub adres), gdy atrybut autouzupełniania jest używany w celu spełnienia tego kryterium sukcesu, co oznacza, że informacje nie muszą być zapamiętywane przez użytkownika.
  • Osoby z porażeniem mózgowym, udarem, urazem głowy, chorobą neuronu ruchowego lub trudnościami w uczeniu się czasami preferują komunikację za pomocą obrazów. Mogą wykorzystywać technologię wspomagającą, która dodaje ikony do pól wejściowych, aby wizualnie przekazać cel pól.
  • Osoby z niepełnosprawnością manualną również odnoszą korzyści z ograniczenia konieczności ręcznego wprowadzania danych podczas wypełniania formularzy.

Przykłady

Formularz kontaktowy z autouzupełnianiem
Formularz kontaktowy automatycznie wypełnia pola imienia i nazwiska, ulicy, kodu pocztowego, miasta, numeru telefonu i adresu e-mail z wartości autouzupełniania przechowywanych w przeglądarce użytkownika. Technologia wspomagająca może oferować własny sposób identyfikacji poszczególnych pól wejściowych, na przykład w oparciu o zestaw symboli/ikon znanych użytkownikowi, aby wizualnie przekazać cel pól.
Formularz zamówienia z oddzielnym adresem rozliczeniowym i adresem wysyłki
Formularz zamówienia produktu wypełnia pola adresu rozliczeniowego i osobny zestaw pól adresu wysyłkowego, korzystając z tokenów autouzupełniania szczegółów „biling” i „shipping”
Formularz kontaktowy wykorzystujący ikony
Wtyczka do przeglądarki dodająca ikony wstawia ikony reprezentujące imię i nazwisko osoby, adres domowy, numer telefonu i adres e-mail, aby wizualnie zidentyfikować cel wprowadzania danych.

Powiązane zasoby

Zasoby służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie należy traktować ich jako zaleceń.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w sekcji „Inne techniki”.

Techniki wystarczające

Błędy

Poniżej wymieniono typowe błędy, które Grupa Robocza WCAG uważa za niespełnienie tego kryterium sukcesu.

Kluczowe pojęcia

określony programowo

takie przedstawienie danych przez oprogramowanie dostawcy, które pozwala różnym programom użytkownika, w tym technologiom wspomagającym, odczytać i przedstawić daną informację w sposób, jakiego potrzebuje użytkownik

program użytkownika

oprogramowanie umożliwiające pobieranie i przeglądanie treści internetowych

technologie wspomagające

sprzęt i oprogramowanie, które działa jako program użytkownika lub współdziała z popularnymi programami użytkownika, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami niezbędne funkcjonalności, wykraczające poza możliwości oferowane przez popularne programy użytkownika;

Uwaga

Funkcjonalności zapewniane przez technologie wspomagające obejmują alternatywny sposób prezentacji treści (np. mowa syntetyczna lub powiększenie obrazu), alternatywne sposoby wprowadzania danych (np. za pomocą głosu), dodatkowe mechanizmy nawigacji i orientacji oraz przekształcania treści (np. w celu uczynienia tabel bardziej dostępnymi).

Uwaga

Technologie wspomagające często przekazują informacje i dane do standardowych aplikacji za pośrednictwem specjalnych API.

Uwaga

Rozróżnienie pomiędzy popularnymi programami użytkownika a technologiami wspomagającymi nie jest oczywiste. Wiele popularnych programów użytkownika posiada różne rozwiązania wspomagające osoby z niepełnosprawnościami. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że popularne programy użytkownika są ukierunkowane na szerokie i zróżnicowane grupy odbiorców, zarówno z niepełnosprawnościami, jak i bez niepełnosprawności. Natomiast technologie wspomagające skierowane są do wąskiej grupy odbiorców z określonymi rodzajami niepełnosprawności. Wsparcie świadczone za pomocą technologii wspomagających jest zatem bardziej wyspecjalizowane i nakierowane na odbiorcę z konkretnymi potrzebami. Popularne programy użytkownika mogą dostarczać technologiom wspomagającym niezbędne funkcjonalności, takie jak pobieranie treści internetowych z obiektów programowych lub odwzorowanie kodu do postaci przyjaźniejszej dla tych technologii.

  • lupy ekranowe i inne programy wspomagające czytanie wzrokowe, używane przez osoby z niepełnosprawnościami wzroku, percepcyjnymi i innymi związanymi z korzystaniem z druku, pozwalające na zmianę czcionki, jej rozmiaru, odstępów, koloru oraz na synchronizację głosu z tekstem itp., w celu poprawienia czytelności wyświetlanego tekstu i obrazów;
  • czytniki ekranu, używane przez osoby niewidome do odczytu treści tekstowych za pomocą mowy syntetycznej lub brajla;
  • programy przetwarzające tekst na mowę syntetyczną, używane przez niektóre osoby z niepełnosprawnościami poznawczymi, językowymi i trudnościami w nauce w celu przekształcenia tekstu w mowę syntetyczną;
  • programy rozpoznające mowę, używane przez niektóre osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi;
  • specjalne klawiatury, używane przez osoby z niektórymi niepełnosprawnościami fizycznymi, które symulują standardową klawiaturę (w tym klawiatury specjalne wyposażone we wskaźniki nagłowne, przełączniki, urządzenia „wciągnij/dmuchnij” (sip-and-puff) i inne specjalne urządzenia do wprowadzania danych);
  • specjalne wskaźniki, używane przez osoby z niektórymi rodzajami niepełnosprawności fizycznych w celu symulowania kursora myszy i naciskania przycisków.
Początek strony