Idź do treści

Objaśnienie KS 3.2.1:Po otrzymaniu fokusu (Poziom A)

W skrócie

Cel
Nawigacja po treści jest bardziej przewidywalna.
Co robić
Nie zmieniaj kontekstu użytkownika, gdy elementy stają się aktywne.
Dlaczego jest to ważne
Treści, które zachowują się przewidywalnie, są szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami.

Intencja

Intencją tego kryterium sukcesu jest zapewnienie, że funkcjonalność jest przewidywalna, gdy odwiedzający poruszają się po dokumencie. Żaden komponent, który jest w stanie wyzwolić zdarzenie po otrzymaniu fokusu, nie może zmieniać kontekstu. Przykłady zmiany kontekstu, gdy składnik jest aktywny, obejmują między innymi:

  • formularze przesyłane automatycznie, gdy komponent jest aktywny;
  • nowe okna uruchamiane po uaktywnieniu komponentu;
  • fokus jest zmieniany na inny komponent, gdy ten komponent otrzymuje fokus;

Fokus można przenieść do kontrolki za pomocą klawiatury (np. przejście Tab do kontrolki) lub myszy (np. kliknięcie pola tekstowego). Przesunięcie wskaźnika myszy nad kontrolkę nie powoduje przeniesienia fokusu, chyba że skrypty implementują to zachowanie. Należy pamiętać, że w przypadku niektórych typów kontrolek kliknięcie kontrolki może również aktywować kontrolkę (np. przycisk), co z kolei może zainicjować zmianę kontekstu.

Uwaga

To, co rozumie się tutaj przez komponent, jest czasami nazywane elementem interfejsu użytkownika lub komponentem interfejsu użytkownika.

Korzyści

  • To kryterium sukcesu pomaga osobom z niepełnosprawnością wzrokową, ograniczeniami poznawczymi i upośledzeniem motorycznym, zmniejszając ryzyko nieoczekiwanej zmiany kontekstu.

Przykłady

Przykład 1: Menu rozwijane
Menu rozwijane na stronie umożliwia użytkownikom wybór między miejscami docelowymi skoku. Jeśli dana osoba użyje klawiatury, aby przejść w dół do wyboru i aktywuje go (za pomocą spacji lub Enter), przeskoczy do nowej strony. Jeśli jednak osoba przejdzie w dół do wyboru i naciśnie ucieczki lub Tab, aby wyjść z menu rozwijanego – nie przeskoczy do nowego ekranu, ponieważ fokus zostanie przeniesiony z menu rozwijanego.
Przykład błędu: Okno dialogowe pomocy
Gdy pole stanie się aktywne, zostanie otwarte okno dialogowe pomocy opisujące pole i udostępniające opcje. Gdy użytkownik klawiatury przechodzi przez stronę internetową za pomocą Tab, otwiera się okno dialogowe, które za każdym razem, gdy użytkownik próbuje przejść przez pole Tab, fokus klawiatury jest przenoszony z dala od kontrolki.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w sekcji „Inne techniki”.

Techniki wystarczające

Uwaga

Zmiana treści nie zawsze jest zmianą kontekstu. To kryterium powodzenia jest automatycznie spełniane, jeśli zmiany treści nie są równocześnie zmianami kontekstu.

Techniki pomocnicze

Chociaż nie jest to wymagane do uzyskania zgodności, należy rozważyć następujące dodatkowe techniki, aby zwiększyć dostępność treści. Nie wszystkie techniki mogą być stosowane lub byłyby skuteczne we wszystkich sytuacjach.

Błędy

Poniżej wymieniono typowe błędy, które Grupa Robocza WCAG uważa za niespełnienie tego kryterium sukcesu.

Kluczowe pojęcia

komponent interfejsu użytkownika

fragment treści internetowej odbierany przez użytkownika jako pojedyncza kontrolka dla określonej funkcji

Uwaga

Wiele komponentów interfejsu użytkownika może być implementowanych w postaci pojedynczego elementu. Tutaj komponenty nie są związane z konkretną techniką programistyczną, a raczej z tym, co użytkownik odbiera jako pojedynczą kontrolkę.

Uwaga

Do komponentów interfejsu użytkownika należą elementy formularzy i linków, jak również komponenty generowane przez skrypty.

Uwaga

To, co jest tutaj rozumiane jako „komponent” lub „komponent interfejsu użytkownika” jest również czasami nazywane „elementem interfejsu użytkownika”.

obszar roboczy

obiekt, w którym program użytkownika prezentuje treść (ang. viewport)

Uwaga

Program użytkownika prezentuje treść poprzez jeden lub więcej obszarów roboczych (rzutni). Obszarami roboczymi są okna, ramki, głośniki, wirtualne okulary. Obszar roboczy może zawierać w sobie inne rzutnie (na przykład osadzone ramki). Komponenty interfejsu użytkownika generowane przez program użytkownika, jak podpowiedzi, menu i powiadomienia, nie są obszarami roboczymi.

Uwaga

Definicja jest oparta o słowniczek z User Agent Accessibility Guidelines 1.0 Glossary [[UAAG10]].

prezentacja

renderowanie treści w sposób, który jest postrzegalny dla użytkownika

program użytkownika

oprogramowanie umożliwiające pobieranie i przeglądanie treści internetowych

strona internetowa

nieosadzony zasób uzyskany z pojedynczego identyfikatora URI za pomocą protokołu HTTP wraz z wszelkimi innymi zasobami użytymi do renderowania strony w programie użytkownika lub takimi, które potencjalnie mogą być użyte do renderowania

Uwaga

Mimo że każdy z „pozostałych zasobów” mógłby być renderowany razem z podstawowym zasobem, to niekoniecznie muszą być renderowane równocześnie.

Uwaga

W celu zgodności z niniejszymi wytycznymi, zasób nie może być „osadzony” w innym zasobie wchodzącym w zakres oceny zgodności, aby można go było uznać za stronę internetową.

struktura
  1. Sposób, w jaki poszczególne części strony internetowej są ułożone i połączone ze sobą; oraz
  2. Sposób ułożenia zbioru stron internetowych.
treść

informacje i wrażenia sensoryczne, które mają być przekazywane użytkownikowi za pośrednictwem programu użytkownika, w tym kod lub znaczniki definiujące strukturę, prezentację i interakcje

zmiana kontekstu

duże zmiany, dokonywane bez świadomości użytkowników, które mogą ich dezorientować, gdy nie są w stanie przeglądać całej strony jednocześnie

Zmiany kontekstu obejmują zmiany:

  1. w programie użytkownika,
  2. obszaru roboczego,
  3. fokusu,
  4. treści, która zmienia sens strony internetowej.

Uwaga

Zmiana treści nie zawsze oznacza zmianę kontekstu. Zmiany treści, na przykład rozwinięcie drzewa, dynamicznego menu lub zakładki niekoniecznie zmieniają kontekst, dopóki nie zmienią jednego z powyższych (np. fokusu).

Początek strony