Idź do treści

Objaśnienie KS 3.2.2:Podczas wprowadzania danych (Poziom A)

W skrócie

Cel
Treść może być obsługiwana w bardziej przewidywalny sposób.
Co zrobić
Ostrzegaj użytkowników, jeśli ich kontekst ulegnie zmianie w trakcie wprowadzania danych.
Dlaczego to ważne
Treści, które zachowują się przewidywalnie, są szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych.

Intencja

Intencją tego kryterium sukcesu jest zapewnienie, że wprowadzenie danych lub wybranie kontrolki formularza przyniesie przewidywalne skutki. Zmiana ustawienia dowolnego komponentu interfejsu użytkownika powoduje zmianę pewnego aspektu kontrolki, który będzie się utrzymywał, gdy użytkownik nie będzie już z nim wchodzić w interakcję. Zatem zaznaczenie pola wyboru, wprowadzenie tekstu w polu tekstowym lub zmiana wybranej opcji w kontrolce listy powoduje zmianę jej ustawienia, ale aktywacja łącza lub przycisku nie. Zmiany w kontekście mogą dezorientować użytkowników, którzy nie są w stanie łatwo dostrzec zmiany lub łatwo się rozpraszają. Zmiany kontekstu są właściwe tylko wtedy, gdy jest jasne, że taka zmiana nastąpi w odpowiedzi na działanie użytkownika.

Uwaga

To kryterium sukcesu obejmuje zmiany kontekstu spowodowane zmianą ustawień elementu sterującego. Kliknięcie łączy lub kart w kontrolce karty aktywuje kontrolkę, a nie zmienia jej ustawienia.

Uwaga

To, co rozumie się tutaj przez „komponent” i „element interfejsu użytkownika”, jest czasami nazywane także „elementem interfejsu użytkownika”.

Korzyści

  • To kryterium sukcesu pomaga użytkownikom z niepełnosprawnością, zwiększając przewidywalność treści interaktywnych. Nieoczekiwane zmiany kontekstu mogą być tak dezorientujące dla użytkowników z niepełnosprawnością wzroku lub ograniczeniami poznawczymi tak, że nie będą oni w stanie korzystać z treści.
  • Osoby, które nie są w stanie wykryć zmian kontekstu, rzadziej tracą orientację podczas nawigacji w witrynie. Na przykład:

    • Osoby niewidome lub słabowidzące mogą mieć trudności z rozpoznaniem, kiedy nastąpiła zmiana kontekstu wizualnego, na przykład wyświetlenie nowego okna. W takim przypadku wcześniejsze ostrzeżenie użytkowników o zmianach kontekstu minimalizuje zamieszanie, gdy użytkownik odkryje, że przycisk Wstecz nie działa już zgodnie z oczekiwaniami.
  • Niektóre osoby słabowidzące, z trudnościami w czytaniu i intelektualnymi oraz inne osoby mające trudności z interpretacją wskazówek wizualnych mogą odnieść korzyść z dodatkowych wskazówek w celu wykrycia zmian kontekstu.

Przykłady

  • Istnieje formularz umożliwiający tworzenie wpisów kalendarza w internetowej aplikacji do kalendarza i planowania. Oprócz standardowych pól na temat, czas i lokalizację istnieje zestaw przycisków opcji umożliwiających wybranie typu tworzonej pozycji kalendarza. Typem wpisu kalendarza może być spotkanie, termin lub przypomnienie. Jeśli użytkownik wybierze opcję Spotkanie, na stronie zostaną wyświetlone dodatkowe pola umożliwiające wprowadzenie uczestników spotkania. Jeśli zostanie wybrany przycisk przypomnienia, pojawią się różne pola. Ponieważ zmieniają się tylko części wpisu, a ogólna struktura pozostaje taka sama, podstawowy kontekst pozostaje dla użytkownika.
  • Formularz zawiera pola reprezentujące numery telefonów w USA. Wszystkie numery mają trzycyfrowy numer kierunkowy, po którym następuje trzycyfrowy prefiks i na końcu czterocyfrowy numer, a każda część numeru telefonu jest wpisana w osobnym polu. Kiedy użytkownik zakończy wprowadzanie jednego pola, fokus automatycznie przechodzi do następnego pola numeru telefonu. Takie zachowanie pól telefonu jest opisane dla użytkownika na początku formularza.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w sekcji „Inne techniki”.

Techniki wystarczające

Uwaga

Zmiana treści nie zawsze jest zmianą kontekstu. To kryterium sukcesu jest automatycznie spełniane, jeśli zmiany treści nie są równocześnie zmianami kontekstu.

Techniki pomocnicze

Chociaż nie jest to wymagane do uzyskania zgodności, należy rozważyć następujące dodatkowe techniki, aby zwiększyć dostępność treści. Nie wszystkie techniki mogą być stosowane lub byłyby skuteczne we wszystkich sytuacjach.

Błędy

Poniżej wymieniono typowe błędy, które Grupa Robocza WCAG uważa za niespełnienie tego kryterium sukcesu.

Kluczowe pojęcia

komponent interfejsu użytkownika

fragment treści internetowej odbierany przez użytkownika jako pojedyncza kontrolka dla określonej funkcji

Uwaga

Wiele komponentów interfejsu użytkownika może być implementowanych w postaci pojedynczego elementu. Tutaj komponenty nie są związane z konkretną techniką programistyczną, a raczej z tym, co użytkownik odbiera jako pojedynczą kontrolkę.

Uwaga

Do komponentów interfejsu użytkownika należą elementy formularzy i linków, jak również komponenty generowane przez skrypty.

Uwaga

To, co jest tutaj rozumiane jako „komponent” lub „komponent interfejsu użytkownika” jest również czasami nazywane „elementem interfejsu użytkownika”.

obszar roboczy

obiekt, w którym program użytkownika prezentuje treść (ang. viewport)

Uwaga

Program użytkownika prezentuje treść poprzez jeden lub więcej obszarów roboczych (rzutni). Obszarami roboczymi są okna, ramki, głośniki, wirtualne okulary. Obszar roboczy może zawierać w sobie inne rzutnie (na przykład osadzone ramki). Komponenty interfejsu użytkownika generowane przez program użytkownika, jak podpowiedzi, menu i powiadomienia, nie są obszarami roboczymi.

Uwaga

Definicja jest oparta o słowniczek z User Agent Accessibility Guidelines 1.0 Glossary [[UAAG10]].

prezentacja

renderowanie treści w sposób, który jest postrzegalny dla użytkownika

program użytkownika

oprogramowanie umożliwiające pobieranie i przeglądanie treści internetowych

strona internetowa

nieosadzony zasób uzyskany z pojedynczego identyfikatora URI za pomocą protokołu HTTP wraz z wszelkimi innymi zasobami użytymi do renderowania strony w programie użytkownika lub takimi, które potencjalnie mogą być użyte do renderowania

Uwaga

Mimo że każdy z „pozostałych zasobów” mógłby być renderowany razem z podstawowym zasobem, to niekoniecznie muszą być renderowane równocześnie.

Uwaga

W celu zgodności z niniejszymi wytycznymi, zasób nie może być „osadzony” w innym zasobie wchodzącym w zakres oceny zgodności, aby można go było uznać za stronę internetową.

struktura
  1. Sposób, w jaki poszczególne części strony internetowej są ułożone i połączone ze sobą; oraz
  2. Sposób ułożenia zbioru stron internetowych.
treść

informacje i wrażenia sensoryczne, które mają być przekazywane użytkownikowi za pośrednictwem programu użytkownika, w tym kod lub znaczniki definiujące strukturę, prezentację i interakcje

zmiana kontekstu

duże zmiany, dokonywane bez świadomości użytkowników, które mogą ich dezorientować, gdy nie są w stanie przeglądać całej strony jednocześnie

Zmiany kontekstu obejmują zmiany:

  1. w programie użytkownika,
  2. obszaru roboczego,
  3. fokusu,
  4. treści, która zmienia sens strony internetowej.

Uwaga

Zmiana treści nie zawsze oznacza zmianę kontekstu. Zmiany treści, na przykład rozwinięcie drzewa, dynamicznego menu lub zakładki niekoniecznie zmieniają kontekst, dopóki nie zmienią jednego z powyższych (np. fokusu).

Początek strony