Idź do treści

Objaśnienie KS 2.4.2:Tytuł strony (Poziom A)

W skrócie

Goal
Each web page has a meaningful title.
What to do
Provide a descriptive page title using appropriate technology.
Why it's important
Tytuły stron pomagają użytkownikom identyfikować i rozróżniać różne strony.
Cel
Każda strona internetowa ma znaczący tytuł
Co zrobić
Podaj opisowy tytuł strony, korzystając z odpowiedniej technologii
Dlaczego to jest ważne
Tytuły stron pomagają użytkownikom identyfikować i rozróżniać różne strony.

Intencja

Intencją tego kryterium sukcesu jest pomoc użytkownikom w znalezieniu treści i zorientowaniu się w niej poprzez zapewnienie, że każda strona internetowa ma opisowy tytuł. Tytuły określają bieżącą lokalizację, nie wymagając od użytkowników czytania ani interpretowania treści strony. Gdy tytuły pojawiają się na mapach witryn lub listach wyników wyszukiwania, użytkownicy mogą szybciej znaleźć potrzebną treść. Programy użytkownika sprawiają, że tytuł strony jest łatwo dostępny dla użytkownika w celu identyfikacji strony. Na przykład program użytkownika może wyświetlić tytuł strony na pasku tytułowym okna lub jako nazwę karty zawierającej stronę.

W przypadku, gdy strona jest dokumentem lub aplikacją internetową, nazwa dokumentu lub aplikacji internetowej będzie wystarczająca do opisania przeznaczenia strony. Pamiętaj, że nie jest wymagane używanie nazwy dokumentu lub aplikacji internetowej; inne rzeczy mogą również opisywać cel lub temat strony.

Kryteria sukcesu 2.4.4 i 2.4.9 dotyczą celu łączy, z których wiele to łącza do stron internetowych. Również w tym przypadku nazwa dokumentu lub aplikacji internetowej, do której prowadzi łącze, wystarczy, aby opisać cel łącza. Dobra praktyka polega na tym, że łącze i tytuł są takie same lub bardzo podobne, co zapewnia ciągłość pomiędzy łączem, które kliknięto, a stroną internetową, na którą trafia użytkownik.

Korzyści

  • Kryterium to jest korzystne dla wszystkich użytkowników, ponieważ pozwala szybko i łatwo określić, czy informacje zawarte na stronie internetowej odpowiadają ich potrzebom.
  • Osoby z niepełnosprawnością wzroku odniosą korzyść z możliwości rozróżniania treści, gdy otwartych jest wiele stron internetowych.
  • Osoby z niepełnosprawnością poznawczą, ograniczeniami pamięci krótkotrwałej i trudnościami w czytaniu również korzystają z możliwości rozpoznawania treści po tytule.
  • Z tego kryterium korzystają także osoby z poważnymi ograniczeniami ruchowymi, których tryb działania podczas nawigacji między stronami internetowymi opiera się na dźwięku.

Przykłady

Strona internetowa HTML
Opisowy tytuł strony internetowej HTML jest oznaczony elementem <title>, dzięki czemu będzie wyświetlany na pasku tytułowym programu użytkownika.
Zbiór dokumentów

Tytuł Objaśnienia WCAG 2.2 brzmi „Objaśnienia WCAG 2.2”.

  • Strona wprowadzająca nosi tytuł „Wprowadzenie do objaśnień WCAG”.
  • Główne części dokumentu to strony zatytułowane „Objaśnienie wytycznej X” i „Objaśnienie kryterium sukcesu X”.
  • Dodatek A nosi tytuł „Słownik”.
  • Załącznik B nosi tytuł „Podziękowania”.
  • Dodatek C nosi tytuł „Literatura”.
Aplikacja internetowa
Aplikacja bankowa pozwala użytkownikowi sprawdzać swoje konta bankowe, przeglądać wcześniejsze wyciągi i przeprowadzać transakcje. Aplikacja internetowa dynamicznie generuje tytuły dla każdej strony internetowej, np. „Bank XYZ, konta Jana Kowalskiego” „Bank XYZ, wyciąg z grudnia 2005 r. dla konta 1234-5678”.

Powiązane zasoby

Zasoby służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie należy traktować ich jako zaleceń.

Techniki

Każdy numerowany element w tej sekcji reprezentuje technikę lub kombinację technik, które Grupa Robocza WCAG uważa za wystarczające do spełnienia tego kryterium sukcesu. Nie jest jednak konieczne stosowanie tych konkretnych technik. Aby uzyskać informacje na temat stosowania innych technik, zobacz Objaśnienie technik dla kryteriów sukcesu WCAG, szczególnie w sekcji „Inne techniki”.

Techniki wystarczające

Techniki pomocnicze

Chociaż nie jest to wymagane do uzyskania zgodności, należy rozważyć następujące dodatkowe techniki, aby zwiększyć dostępność treści. Nie wszystkie techniki mogą być stosowane lub byłyby skuteczne we wszystkich sytuacjach.

Błędy

Poniżej wymieniono typowe błędy, które Grupa Robocza WCAG uważa za niespełnienie tego kryterium sukcesu.

Kluczowe pojęcia

program użytkownika

oprogramowanie umożliwiające pobieranie i przeglądanie treści internetowych

strona internetowa

nieosadzony zasób uzyskany z pojedynczego identyfikatora URI za pomocą protokołu HTTP wraz z wszelkimi innymi zasobami użytymi do renderowania strony w programie użytkownika lub takimi, które potencjalnie mogą być użyte do renderowania

Uwaga

Mimo że każdy z „pozostałych zasobów” mógłby być renderowany razem z podstawowym zasobem, to niekoniecznie muszą być renderowane równocześnie.

Uwaga

W celu zgodności z niniejszymi wytycznymi, zasób nie może być „osadzony” w innym zasobie wchodzącym w zakres oceny zgodności, aby można go było uznać za stronę internetową.

Początek strony